Дентофобия: Как да преодолеем страхът от зъболекар?
Според социологични проучвания 30% от населението на света изпитва страх от посещение на зъболекарски кабинет. Това е и причината тази група хора да избират да отлагат или да не посещават въобще зъболекаря си. Специалистите по дентално здраве споделят, че не са по – малко затруднени със справянето с този проблем, тъй като се изисква от тях да бъдат едновременно внимателни към емоционалните реакции на своите пациенти, така и максимално съсредоточени в тяхното естество на работа.
Ако Вие сте от хората, които страдат от дентална фобия, то тази статия ще Ви бъде интересна и полезна. Ще споделим с Вас няколко доказани начина да преодолеете всеки страх от зъболекар.
Разликата между страх и фобия
Страхът е емоция и се изразява в опасение по отношение на бъдещето.
Той е свързан с притеснение от предстоящото събитие. “Как ще протече?” “Колко време ще отнеме” , “Ще боли ли” “Ще бъде ли неприятно? “ и т.н. въпроси, които се отнасят до фактора неизвестност.Фобията е остро състояние, което се отключва при определен стимул. Води своите корени от минали събития и генерализирани негативни убеждения. Изразява се в тотално избягване, остра тревожност, може да предизвиква панически атаки и не-рационални действия.
Още от пещерните времена човекът е хвърлен в сурова среда-сам е
трябвало да се справя с оцеляването си в метеорологичните условия, да ловува, за да изкарва прехраната си и да се изправя пред опасни ситуации като срещи с диви зверове. Още от тогава е заложено в мозъка на homosapiens да се бие, да замръзне или да бяга и изборът на действие се е взимало според ситуацията. Така се формират 3 стратегии за справяне (“бия се”, “замръзвам” или “бягам”.)Избягването е честа стратегия за справяне, когато има опасност. Проблемът с избягването е, че често посещението при зъболекар е наложително, а колкото се отлага във времето един проблем, той става все по – задълбочен.
Психолог Кристина Пантова
Как да се справим със страха от зъболекар?
Осъзнаване и разпознаване на страха
Преди да можете да преодолеете своята дентална фобия е необходимо да си изясните какво точно причинява страховете Ви.
Страховете от зъболекар при мнозина са резултат от свързването на преживяването с болка. За щастие, съвременните стоматологични техники и лечения са много по-малко инвазивни и много по-нежни, отколкото в миналото. А освен това, добрият зъболекар ще направи всичко възможно, за да гарантира, че посещението няма да причини болка и да Ви остави да си тръгнете с негативно впечатление.
От друга страна, престоя на зъболекарския стол при някои хора води до нервност и клаустрофобия. Други пък се притесняват от неизвестното и не се чувствам комфортно, знаейки, че не са сигурни какво ще последва. Това е пряко свързано с нуждата за контрол в различни ситуации и е популярна причина за появата на страх от зъболекар.
Зъболекарските кабинети в днешно време взимат предвид тези страхове и предлагат решения. Удобства, като маски за очи, одеяла и слушалки, помагат на пациентите да се отпуснат, а подробните обяснения какво точно се случва по време на Вашето лечение допълнително успокояват всеки на зъболекарския стол.
Ако страхът от зъболекаря Ви е спирал от редовни посещения в продължителен период, то е съвсем вероятно да имате по-сериозни проблеми със зъбите. Дори зъбите Ви да изглеждат добре, някои хора се притесняват, че имат лош дъх, недобре почистени зони и други проблеми, които всъщност причиняват срам от зъболекар.
Имайте предвид обаче, че колкото по-дълго отлагате да посетите специалист, толкова по-вероятно ще е състоянието на зъбите Ви да причинява смущения.
След като сте разгледали тези варианти и сте размислили над това кои от тях причиняват Вашия страх, то можете да преминете към следващите начини за преодоляване на страха.
Опитайте различни техники за релаксация
Преди да се престрашите да посетите зъболекар, отделете малко време за правилна настройка. При много хора се оказват ефективни разтягането, медитацията или дълбокото контролирано дишане, които целят да отпуснат ума и тялото.
Освен това, истината е, че самият зъболекар би могъл да предложи опции за справяне със страха под формата на отпускащи медикаменти. Например, в някои ситуации би могло да се използва азотен оксид или пък седативни лекарства, за да се минимализира безпокойството.
Когато информирате специалиста предварително, той ще може да реагира адекватно и да препоръча най-подходящите методи за отстраняване на страховете.
За да бъдете малко подкрепени по пътя, ето няколко прости, но ефективни техники за самоуспокоение.
Ако усетите, че ви залива тревога, тя е в следствие на нещо, което си мислите и то автоматично. Запитайте се: “Какво си мисля в момента?”
Тази мисъл, която предизвиква вашата тревога може би е кратко възклицание :“Ужас” или “Ще припадна”, “Ще умра”, “Ще ми изтече кръвта” и т.н. Когато предизвиканата емоция в следствие на катастрофалното мислене ви залее, тя е съпроводена и с телесен симптом – например пулсът се ускорява, появява се сърцебиене, изпотяване, което потвърждава мисълта ви, че ще припаднете и така порочния кръг от мисли, емоции и телесни усещания се затваря и тогава решавате да не ходите на зъболекар, с което на практика правите избягване.
В тези моменти отговорете си на още един въпрос:
“Кое е най – лошото, което може да ми се случи?” – ”Ще припадна”
– И ако допуснем, че припадам какъв е рискът за мен? – “Ще умра”
– Имам ли доказателства, че това ще се случи,?” – Не
– А колко пъти съм умирал в зъболекарски кабинет?”- Ами нямам доказателсва, че ще умра, в крайна сметка не съм умирал до сега” .Може да си направите и графа ползи и недостатъци от посещението на зъболекар. Като при ползите със сигурност ще изредите повече неща, като – “ще си реша здравословния проблем”, “Ще спре да ме боли дълго отлагания за ревизия зъб”, “Ще ми олекне”, “Ще спра да мисля за това” и т.н. докато в графа Недостатъци може би ще впишете само и единствено страха си.
Психолог Кристина Пантова
Посетете зъболекаря с компания
Страховете почти винаги изчезват, която са споделени с приятел. Помолете близък човек или член на семейството да се присъедини към посещението при зъболекар и да Ви подкрепи в това изживяване. Независимо дали искате човекът да чака във фоайето по време на Вашия преглед или процедура или да присъства в стаята с Вас, присъствието на подкрепящ човек може да Ви помогне да се почувствате по-сигурни и по-спокойни.
Бъдете любопитни и задавайте въпроси
По време на посещението си не забравяйте да изразите всички притеснения, да зададете Вашите въпроси или да споделите за Вашия дискомфорт. Вашият зъболекар е на разположение, за да Ви помогне. Все пак, не забравяйте, че голяма част от страховете ни се формират именно поради незнание.
Ако искате да научите повече за конкретен инструмент или лечение, или пък усещате, че започвате да се чувствате тревожно и се нуждаете от момент, преди да продължите процедурата – уведомете Вашия зъболекар.
Добрият зъболекар с радост ще удовлетвори Вашите нужди, като Ви обясни какво може да е усещането при използването на даден инструмент и гарантира, че се чувствате удобно през цялото време.
Започнете с по-лека процедура
Дайте си възможността да привикнете постепенно с присъствието си в зъболекарския кабинет и интервенциите, които ви се налага да извършвате. Можете да започнете с някоя по-неинвазивна процедура като избелване на зъби или почистване на зъмен камък, за да можете да „навлезете в материята“ – тези процедури са безболезнени и сравнително бързи, и определено ще помогнат да преодолеете страха от зъболекарите.
Потърсете помощ
Несъмнено денталните специалисти имат техники и умения да успокояват своите пациенти, защото преди всичко са хора и нищо човешко не им е чуждо. Те знаят най-добре, че в тези уязвими моменти, търпението и емпатията са най – подходящите качества, които предразполагат.
Всеки страх се преодолява чрез правене на малко от това, от което ни е страх.
За да се случи в едни защитени условия, психотерапията е подходящ вариант. Подходящи терапии за преодоляване на страхове фобии са когнитивно-поведенческа терапия, при която се реконструира катастрофалното мислене на пациента. По време на сесиите изкривените когниции се подлагат на съмнение и се прави връзка с реалността тук и сега.
EMDR (eye movement decensitisation and reprocessing) е също много подходящ терапевтичен метод при фобии, тъй като чрез визуализация и движение на очите се отработва травматичния материал като прави картината по – малко травматираща и сензитивна за пациента. Освен за възрастни, и двата метода могат да се прилагат при деца от 9 г.
За по – малките пациенти е препоръчително предварително да бъдат подготвени за срещата със зъболекар, като им е обяснено кратко и ясно какво ги очаква.
Родители със страх от посещение при зъболекар могат да предадат несъзнателно страха на своите деца, които са безпогрешни сензорни сателити за емоциите на по-големите. Най-добре е да се даде едновременно пълна, но кратка информация за това какво ги очаква.
При по-тревожни деца това може да се случи по начин, по който да им е интересен например да им се прочете книжка с илюстрации на първото посещение на зъболекар или пусне кратко филмче, или чрез преживяване под формата на ролева игра. Може детето да нарисува безопасно място или да изработи кукла-защитник, ако се страхува и тези представи да са негов ресурс по пътя на преодоляването на своя страх от зъболекари.
Изберете правилния зъболекар
Не на последно място, изберете подходящ зъболекар, който да има достатъчно опит и знания, за да може да предложи качествен преглед или услуга, без каквито и да е поводи за притеснения и страхове.
При правилния зъболекар Вие ще се чувствате по-комфортно и ще бъдете уверени в грижите, които получавате. Потърсете зъболекар, който е любезен и грижовен, който се отличава със страхотни отзиви от пациенти и който предлага прости и лесни за разбиране отговори на всички Ваши въпроси. Уверете се, че атмосферата в кабинета е релаксираща и комфортна, а грижите и леченията, които се предлагат са персонализирани , високотехнологични и модерни.
Надяваме се, че тази статия ще Ви бъде полезна и ще Ви помогне да се насладите на едно позитивно и безстрашно следващо посещения при зъболекар.